Благодійний фонд «Києво-Печерська Лавра» намагається тримати руку на пульсі просвітницького життя країни і використовувати всі можливості почерпнути цікаві ідеї в сфері культурного життя та музейного досвіду зокрема.

 Тому 3-4 червня 2014 року, коли в Національному центрі народної культури «Музей Івана Гончара» відбувся інтерактивний семінар всесвітньовідомого експерта музейної справи з США Елейн Ґуріан «ЦИВІЛІЗУЮЧИ МУЗЕЙ: Креативні підходи до експозицій» - Фонд просто не міг пройти повз.

 Елейн Гуріан – досить відомий у світі спеціаліст у музейній сфері, яка має вражаючий список досягнень. Так, Елейн Гуріан - викладач музеології у США, Швеції, Аргентині, Великобританії та Італії. Автор славнозвісної книги-бестселера «Цивілізуючи музей», яка піднімає питання сучасного музею, «Музей 2.0».  Елейн - консультант низки музеїв світу, зокрема Museum of the City of London (Велика Британія), The Exploratorium (Сан-Франциско), Royal BC Museum (Канада), Museum of the Resistance (Домініканська Республіка), Powerhouse Museum (Австралія), National Discovery Museum (Таїланд), Jewish Museum (Німеччина), Te Papa (Нова Зеландія), Museum of World Cultures (Швеція), Dubai Municipality Children’s Museum (ОАЕ). Елейн також є Фулбрайтівським стипендіатом, лауреатом престижної музейної премії Американської Асоціації Музеїв. Була президентом асоціації незалежних музейних консультантів «Museum Group», віце-президентом і членом правління Американської Асоціації Музеїв, віце-президентом Комітету ІКОМ США. До того ж пані Гуріан має чималий досвід музейної практики –  вона була заступником директора Меморіального музею Голокосту та Національного музею американських індіанців у Вашингтоні, заступником Секретаря Смітсонівського інституту, директором виставкового центру Бостонського дитячого музею.

 Гуріан одна з перших виступила з ідеєю перебудови музею в контексті новітніх технологій та нової, пристосованої до таких технологій комунікації, яка вже завоювала всі сфери життя. Так, науковець проголошує потребу в створенні якісно нового типу музею – Музей 2.0, почерпнувши аналогії з функціонування Інтернет-комунікації Web 2.0. Такий музей, на думку пані Елейн, має пройти крок від кунсткамерного способу побудови музейного простору, де відвідувач може лише споглядати експонати, до інтерактивного музею, де відвідувач стає активним учасником музейного процесу, постійно вступаючи у комунікацію з експонованими предметами. Таким чином, музей цивілізується, стає цивільним, більш «людським», невідстороненим від відвідувачів.

 Для реалізації такого процесу музеї повинні використовувати різноманітні сучасні підходи побудови експозицій та екскурсій, залучати інтерактивні новітні технології, цікавитися думкою своєї аудиторії, не боятися експериментувати та привносити у музейний простір щось нове й ще неапробоване.

 Тому на семінарі музейні працівники, освітяни, дизайнери і куратори виставок, ознайомлювалися і навчалися інтерактивним творчим методам «експозиційного мислення», зосередженого на відвідувачах і принципі залучення. Таким чином, учасники навчання обговорювали ряд важливих питань, таких як етапи і ролі процесу творення виставки, сегментацію аудиторії і потреб, інтерактивні техніки і методики «нашарування» (layering), теорію навчання та інше. Також розглянули низку дотичних актуальних питань. Так, особливо дискутивним  стало питання можливості традиційних музейних наративів бути засобом розкриття багатошарових значень. Крім того, семінар включав у себе велику практичну частину, яка полягала в роботі у групах над створенням уявних виставок у розважальній формі, які могли б мати особливо позитивний результат для музею.

 Отриманий на семінарі досвід, був взятий на озброєння Благодійним фондом. Слід сказати, що ідея залучення відвідувачів до музейного простору, включення в нього інтерактивних елементів, дуже близька до устремлінь фонду, а тому, винесенні з семінару Елейн Гуріан, уроки надихають і підтверджують, що діяльність організації на правильному шляху.

 

p.s. - візуальні матеріали надані Національним центром народної культури «Музей Івана Гончара»

 

Повернутись

Інші статті

  • Стартує виставково-мистецький проект "Киів. Три покоління"
    Стартує виставково-мистецький проект "Киів. Три покоління"

    Читати далі

  • Відкриття виставки "Православне джерело духовних знань"
    Відкриття виставки "Православне джерело духовних знань"

    Читати далі